Reklama

Ką reikia žinoti šiltinant ir dekoruojant fasadus

 (12)
Šiltinant namo fasadą reikia apgalvoti daugelį dalykų: ar šį darbą atliksite patys, kokias medžiagas ir apdailą naudosite. Naudingais patarimais sutiko pasidalyti „Senukų“ prekybos tinklo atstovas Andrius Ivanauskas.
Ką reikia žinoti šiltinant ir dekoruojant fasadus
© Shutterstock nuotr.

Dažniausiai naudojamos fasadų šiltinimo medžiagosmineralinė vata ir polistireno putplastis. Abiejų medžiagų šilumos laidumo koeficientų vertės labai panašios, todėl jeigu termoizoliacinių plokščių storis bus vienodas, energijos bus sutaupyta tiek pat. Abu šiltinimo būdai turi savų privalumų. Šios sistemos tinkamos tiek naujiems, tiek modernizuojamiems statiniams.

Polistireno putplastis nesugeria drėgmės ir veikiant drėgmei nepraranda šilumos izoliacijos savybių. Laikina vandens garų kondensacija, galinti išplisti visame polistireno storyje, jo savybėms didesnės įtakos neturės. Nors polistirenas yra sintetinė medžiaga, gaunama perdirbant naftą, jos sudėtyje nėra sveikatai kenksmingų medžiagų. Polistireno garso slopinimo geba nėra labai didelė.

Mineralinė vata yra atspari aukštos temperatūros poveikiui, gaminama iš natūralaus vatos pluošto, todėl pradeda lydytis tik ją veikiant daugiau kaip 10 tūkst. laipsnių temperatūrai dvi valandas. Mineralinė vata yra laikoma nedegia medžiaga, be to, ji pasižymi dideliu atsparumu daugumos cheminių medžiagų poveikiui. Vandens garų laidumo koeficientas yra labai aukštas, todėl vandens garai gali netrukdomai prasiskverbti.

Renkantis pastato šiltinimo sistemos termoizoliacinę medžiagą, didžiausias dėmesys tenka priešgaisrinės saugos problemai. Didelis vatos laidumas garams leidžia greitai pašalinti drėgmę, kitaip tariant, išdžiūti didesnės drėgmės pagrindams. Mineralinę vatą patartina naudoti objektuose, kuriuose vyrauja didelė drėgmė, tačiau iš patalpos pusės turi būti tinkamai įrengta garo izoliacija, mat vandens garų kondensatas neigiamai veikia mineralinės vatos šilumos izoliacijos savybes.

Drėgnose patalpose sienos dažniausiai būna išklotos keraminėmis plytelėmis, tačiau medžiagos turi būti parenkamos remiantis šilumos ir drėgmės procesų analize. Mineralinę vatą taip pat patartina rinktis šiltinant pastatus, esančius didesnio triukšmo zonose. Lanksčios mineralinės vatos plokštės puikiai tinka lenkto kontūro pastatams.

Polistireno putplastis dažniausiai naudojamas gyvenamiesiems daugiabučiams ir individualiems namams renovuoti ir šiltinti. Tai susiję su ekonominiu aspektu – fasadinė vata yra brangesnė už polistireną. Polistirenas yra beveik dešimt kartų lengvesnis už mineralinę vatą, be to, jį patogiau transportuoti ir sandėliuoti. Pigesni ir mechaniniai laikikliai, kurie gali būti gaminami iš plastiko (mineralinės vatos atveju laikiklių šerdis turi būti metalinė). Polistireno plokštes lengviau apdoroti, jas paprasta pjaustyti ir šlifuoti.

Fasadų šiltinimas ir dekoravimas

Siūlomos įvairios fasadų šiltinimo sistemos. Didesnių statybinių medžiagų gamintojai sertifikuoja savas sistemas, kurios viena nuo kitos skiriasi nežymiai. Vis dėlto supaprastinus procesus principas lieka toks pat:

baigus įrengti sieną reikėtų palaukti, kol ji susiriš ir išdžius;
nuvalyti perteklinį skiedinį ir sieną nugruntuoti;
priklijuoti šiltinimo medžiagą (putų polistireno ar akmens vatos plokštė);
sarmuoti fasadą, naudojant armavimo mišinį, glaistą, armavimo tinklelį bei fasadines smeiges;
padengti sieną apdaila (apdailos tinku).

Dažniausiai pasitaikančios klaidos renovuojant pastatų fasadus yra nukrypimai nuo projektų siekiant sutaupyti lėšų bei pasirenkant pigiausias nekokybiškas medžiagas. Kita klaida – statybos darbus atlieka nepakankamai patyrę ir nekvalifikuoti meistrai, nesilaikantys pastatų šiltinimo technologijų ir gamintojų nurodytų taisyklių. Dažnai tokie meistrai polistireno putplasčio plokštes prie šiltinamos sienos klijuoja neteisingai ir padrikai, todėl paliekami tarpai, pro kuriuos šiluma išeina lauk. Patyrę ir kvalifikuoti meistrai tokių klaidų dažniausiai nedaro.

Savarankiškas sienos tinkavimas dekoratyviniu tinku taip pat gali virsti didele klaida. Jei norite tik padengti sieną, greičiausiai su šiuo darbu susidorosite, tačiau juk kiekvienam svarbu ne tik funkcionalumas, bet ir estetika. Apdailą atliekantys meistrai ne veltui turi mokytis šio amato ir įgyti reikalingų įgūdžių. Tad jeigu niekada tuo neužsiėmėte, verčiau pasamdykite specialistą. Tai leis sutaupyti pinigų – taisyti broką yra gana nepigus ir laiką eikvojantis darbas.

Norintieji tinkuoti, dekoruoti patys raginami gerai susipažinti su gaminiu ir prisiminti, kad tinkuoti lyjant ar esant žemai oro temperatūrai (~ 5 laipsnių) nerekomenduojama. Geriausia tinkuoti ryte ar vakare, nepatartina vidurdienį, ypač jei į tinkuojamą sieną šviečia saulė.

Iš įvairių rūšių apdailos tinko rinkoje išsiskiria Briko gaminiai, pasižymintys patvarumu, didele spalvų gama, aukšta kokybe už klientui priimtiną kainą, universaliu naudojimu.

Ką reikia žinoti šiltinant ir dekoruojant fasadus
© Gamintojo nuotr.
Ką reikia žinoti šiltinant ir dekoruojant fasadus
© Gamintojo nuotr.

Renkantis fasado dekoratyvinį tinką svarbu jo ilgaamžiškumas. Kiekvienas pastato savininkas pageidauja ilgiausiai išliekančios nekintančios spalvos, nepilkėjančio, nekerpėjančio namo fasado.

Kuo tiksliau įvertinamos eksploatacinės pastato sąlygos, tuo sėkmingiau galima parinkti tinkamiausią dekoratyvinį tinką pagal jo savybes. Pavyzdžiui, jeigu apdailinamas nešiltinamas namas aplinkoje, kurioje yra daug dėl žmogaus veiklos atsirandančių teršalų, rekomenduotinas Briko SADT silikatinis tinkas, gaminamas kalio silikato pagrindu. Toks tinkas parduodamas šlapias kibirais. Dėl neorganinės sudėties jis paprastai naudojami šiltinimo sistemose, kurioms keliami griežti priešgaisriniai reikalavimai. Labai aukštas garų laidumas tinka konstrukcijoms, kuriose negalima sudaryti garų barjero.

Jei dekoruojamas šiltinamas namas yra pajūrio zonoje, kur pasitaiko didelė šalčių ciklų kaita ir didelė drėgmė, rekomenduotinas Briko SDT silikoninis tinkas, gaminamas polimerų – silikono dervos ir akrilatų pagrindu. Jis pasižymi dideliu elastingumu – atlaiko daugiau šalčio ciklų, lėtesnė paviršiaus tarša; aukštas vandens garų laidumas. Tokį tinką galima naudoti šiltinimo sistemose su akmens vata.

Jei apdailinamas komercinės paskirties pastatas, kuris turi turėti labai fasadą, be to, po penkerių metų numatomas atnaujinimas, rekomenduotinas Briko ADT akrilinis tinkas, kuris išsiskiria nedidele kaina; didele spalvų gama; mažu vandens laidumu. Akrilinio tinko nepatartina naudoti šiltinimo sistemose su akmens vata.

Briko fasado gaminių aprašymai:

http://www.briko.lt/lt/produktai/fasado-siltinimo-sistemos-3

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Kur dėti statybines atliekas?

Seni trobesiai ar pamatai nugriauti, o kieme pilna nuolaužų ir statybinių atliekų. Galbūt dalį jų galima panaudoti dekoruojant aplinką prie namų – pavyzdžiui, iš didelių lauko akmenų sukurti akmenų sodą. Tačiau kur dėti likusias atliekas ir šiukšles?

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.