Ką reikėtų žinoti renkantis ir projektuojant stoglangius

 (7)
Suprojektuoti namą, kad būtų kuo daugiau natūralios šviesos, nėra lengva. Planuojant vidaus apdailą, pertvaras, visuomet labai svarbu pagalvoti, kaip, iš kur kris šviesa, ypač, kai Lietuvoje to šviesiojo metų laiko yra ne tiek jau ir daug.Jei visgi per langus krentančios šviesos yra mažokai, stoglangiai tikrai padės.
Ką reikėtų žinoti renkantis ir projektuojant stoglangius
© Shutterstock nuotr.

Dauguma namų savininkų galvoja, jog stoglangiai – tiesiog langai, įtaisyti stoge, suprojektuoti taip, kad juos būtų galima atidaryti, ir kurie yra specialiai sukurti prie stogo dizaino.
Retas žino, jog iš tiesų saulės šviesa, kuri krenta tiesiai iš viršaus, yra apie 20 procentų stipresnė, ryškesnė. Taigi, stoglangis yra labai geras sprendimas. Žinoma, norėdami išlaikyti pasirinktą viso pastato stilių, turėsite sudėti ir atitinkamus langus, tačiau dėl to neverta pergyventi – stoglangių pasirinkimas šiais laikais yra tikrai didelis.

Keli pavyzdžiai, kuomet stoglangiai gali būti svarbiausias šviesos šaltinis:
Palėpėse. Specialaus leidimo įsirengti langą palėpėje dažniausiai nereikia.
Senoviniai pastatai, klėtys. Saugant autentiškumą, sienose kirsti langus dažnai negalima. Tokiu atveju stoglangis – išsigelbėjimas.
Dideli pastatai ir tamsūs koridoriai. Stoglangiai įlies šviesos į patį namo vidurį.
Kai nepakanka paprastų langų. Jei kambarys yra kampuotas, įmantrios formos, šviesa ne visur papuola. Stoglangiai tiks puikiausiai.

Dizaino klausimai

Vienas svarbiausių klausimų, kurį reikia iš pat pradžių nuspręsti – kokius stoglangio rėmus rinksitės. Metaliniai – plieniniai, aliumininiai – išlieka vieni populiariausių. Jie tinka tiek tradicinio, tiek įmantresnio namo dizainui. Ir tokie rėmai yra ilgalaikiai.

Kiti renkasi medinius rėmus – tai sukuria šiltumo, natūralumo įspūdį. Tačiau net ir ypač gerai apsaugotą medieną reikia nuolat atnaujinti, prižiūrėti, kas yra ne taip jau ir lengva, kai langas – ant stogo. Galima rinktis mišrų variantą, kai rėmas pagamintas ir iš metalo, ir iš medžio – dažniausiai medinė dalis yra vidinėje lango pusėje, o išorinėje – metalinė.

Stiklas. Dažniausiai renkamasi standartinį dvigubą stiklą, kuris atitinka statybinius ir energijos taupymo reikalavimus. Taip pat galite rinktis ir trigubą stiklą, grūdintą, šilumą sulaikantį, garsui nepralaidų – yra didžiulis pasirinkimas. Rinkdamiesi pamąstykite ir apie tai, kaip jį valysite.

Langai gali būti „įleisti“ į stogą, jų paviršius yra lygus su stogo paviršiumi, o kiti – iškilūs. Taip pat ir atidarymo mechanizmai yra skirtingi. Šlaitiniuose stoguose populiaru montuoti langus su pakelta atidarymo ašimi ar per vidurį einančia atidarymo ašimi. Norėdami gauti didžiausią šviesos kiekį, suplanuokite kelis stoglangius vienas šalia kito.

Plokščiuose stoguose dažniausiai montuojami dviejų tipų stoglangiai – varstomi ir nevarstomi. Nevarstomi atlieka tik šviesos skleidimo funkciją, o varstomi – ir ventiliuoja. Priklausomai nuo stiklo, stoglangis gali atlikti ir daugiau funkcijų – šilumos kaupimo, garso izoliavimo ir pan. Yra konstrukcijų su automatiniu užsidarymu, kai pradeda lyti, taip pat – slopinantys lietaus ar krušos garsus, su nuotoliniu valdymo pulteliu. Plokščiame stoge stoglangio stiklas turi būti ypač tvirtas, atsparus smūgiams.

Visi stogo langai turi būti padengti selektyvine plėvele, apsaugančia baldus ir kilimus nuo išblukimo.

Kaina

Stoglangio įrengimo kainą sudaro: projektas, pats stoglangis, montavimo darbai. Projekto parengimo ir montavimo darbų kaina yra tikrai įkandama asmeniui su vidutinėmis pajamomis, o rėmo, stiklo kaina priklauso nuo pasirenkamo tipo, dydžio, savybių. Medinio rėmo ekonomiško stoglangio (55 x 78) kaina prasideda vidutiniškai nuo 150 eurų, kombinuoto (mediena ir plienas) – nuo 180 eurų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.