Fasado apdaila: ką rinktis?

 (2)
Tai kas gražu - nebūtinai ilgaamžiška, tai kas ilgaamžiška - nebūtinai pigu, o tai kas pigu – nebūtinai efektyvu. Šią taisyklę galima pritaikyti daugeliui statybinių medžiagų, ne išimtis ir fasado apdaila. Taip pat visi žinome, kad „stebuklingos“ medžiagos nėra – puikiausiomis savybėmis pasižyminčios medžiagos bus brangios, vidutinių kainų medžiagos keliais kriterijais nusileis savo konkurentėms, o pigiausių medžiagų privalumas dažniausiai ir būna tik kaina. Belieka atsirinkti aktualiausius kriterijus ir produktus rinktis būtent pagal juos. Vadovaudamiesi šia logika, apžvelgėme fasado apdailos variantus.
Fasado apdaila: ką rinktis?
© Shutterstock nuotr.

Estetika. Dėl skonio nesiginčijama, sako sena lietuvių patarlė, tačiau kiekvienas turime savo įsivaizdavimą, kaip turėtų atrodyti mūsų namai. Nuomonės neretai skiriasi ir tarp artimiausių šeimos narių, ką bekalbėti apie skirtumus tarp jūsų ir kaimyno, bendradarbio ar tiesiog žmogaus iš gatvės nuomonių. Tad klausimus apie dangos solidumą ar grožį palikime spręsti kiekvienam asmeniškai. Tiesa, vertinant estetiką visgi yra keli objektyvūs kriterijai, vienas iš jų – spalvingumas.

Gausi spalvų paletė būdinga, dekoratyviniams tinkams, taip pat žinoma ir įprastiems tinkams, ant kurių dažoma. Visos trys fasadinių dailylenčių medžiagos – mediena, plastikas ir fibrocementas pagal pageidavimą taip pat gali būti padengtos įvairiausiomis spalvomis. Nulakuotos medinės dailylentės atidengia vertinamą medienos faktūrą, tiesa, kitų rūšių dailylenčių gamintojai taip pat siūlo medienos imitacijos padengimą.

Keraminės medžiagos – plytos ir klinkeris, pasižymi ribota spalvų gama.Tai lemia jų natūralumas ir gamybos pobūdis – degamos medžiagos natūraliai įgauna rusvas, gelsvas ar rausvas spalvas, be to, spalvą iš dalies nulemia ir degimo temperatūra. Tiesa, siauresnė spalvų gama tikrai nereiškia, kad rinksitės iš 3 ar 4 variantų – gamintojai stengiasi pasiūlyti kuo daugiau spalvinių sprendimų.

Kaina. Šis aspektas yra tikrai ne paskutinis renkantis apdailą savo namui. Atsižvelgus į tai, nenuostabu, kad tinkavimas yra toks populiarus – tai pigi fasado apdailos rūšis. Tiesa, dėl jos padengimo sudėtingumo, į kainą reikia įskaičiuoti ir tai, kad norint tinkamai nutinkuoti fasadą, praktiškai neišvengiamai reikės samdyti profesionalą (kiti dengimo metodai yra atlaidesni klaidoms). Kadangi jie, vaizdžiai tariant, „nesimėto“, o geri meistrai yra brangūs meistrai, kaina dažniausiai priklauso nuo darbininko įkainių.

Medinių dailylenčių kainų diapazonas yra platus – jos gali ir būti brangesnės, ir pigesnės, priklausomai nuo medienos rūšies. Plastikinės dailylentės, priešingai, yra laikomos pigesniu variantu. Egzistuoja ir tarpinis variantas, derinantis tiek medžio, tiek plastiko savybes – tai medžio kompozito dailylentės. Jos yra brangesnės, aukšta yra ir fibrocemento dailylenčių kaina.

Viena didžiausių yra klinkerio plytų kaina. Norintys turėti vizualiai panašią ir panašiomis savybėmis pasižyminčią apdailą, renkasi keramines plytas.

Ilgaamžiškumas ir priežiūra. Tinkamai įrengtas fasadas gali tapti ilgaamžiu beveik kiekvienu atveju. Išimtimi galėtumėme laikyti medines dailylentes. Nors jos, tinkamai prižiūrimos, gali tarnauti iki dviejų dešimtmečio, o kartais ir ilgiau, tačiau kaip ir daugelis medinių lauko paviršių, taip ir dailylentės kenčia nuo ardomojo atmosferos poveikio. Jų ilgaamžiškumas itin priklauso nuo padengimo priemonių, kurias naudosite, be to, labai svarbu laiku pastebėti problemas (puvinį, neapsaugotą paviršių ir pan) bei jas pašalinti. Kitų rūšių dailylentės yra mažiau reiklios priežiūrai – tiek plastiko, tiek fibrocemento dailylentės yra ilgaamžiškos ir patvarios, tiesa, pirmųjų paviršius truputį prasčiau išlaiko lauko sąlygų išbandymus.

Tinkas gali laikyti net iki kelių dešimčių metų, tačiau vėlgi reikėtų priminti, kad sluoksnis turėtų būti labai kruopščiai ir profesionaliai nutinkuotas. Be to, esant defektams konstrukcijoje, namui judant, plyšiai tinke jums tai praneš vieni pirmųjų. Klinkeris ir plytos šioje kategorijoje išsiskiria kaip itin ilgaamžės medžiagos, galinčios be papildomos priežiūros laikyti ne vieną dešimtį metų.

Atsparumas išoriniams veiksniams. Tokioje lietingoje šalyje kaip mūsiškė, vienas iš aktualiausių kriterijų yra tai, kaip vienas ar kitas sluoksnis atlaikys drėgmės ar temperatūros išbandymus. Populiarusis tinkas drėgmės nemėgsta ir tai trumpina jo tarnavimo laiką. Žinoma, rinkoje siūlomos medžiagos yra daugiau mažiau parenkamos pagal vietovę ir vis tik sausesnėse teritorijose tinkas laikytų ilgiau. Medinės dailylentės, kaip ir visi mediniai paviršiai yra bene mažiausiai atsparios, tiesa, kol veikia ir yra laiku atnaujinami impregnantai ir kitos apsaugos priemonės, didelių nesklandumų nepatirsite. Plastikinės dailylentės yra atsparesnės drėgmei nei medinės. Jos linkusios gana nesunkiai pasidengti aplinkos apnašomis, tačiau taip pat lengvai ir nuvalomos. Tiesa, plastikas yra degi medžiaga. Tad norintiems rinktis dailylentes ir ieškantiems atsparios medžiagos, tiks fibrocemento dailylentės – jos labai atsparios, prastai sugeria drėgmę ir yra nedegios.

Vis dėlto geriausiomis savybėmis pasižymi keramika. Klinkerio plytelės apskritai yra praktiškai „vieno karto“ pasirinkimas – tinkamai įrengus sluoksnį, juo rūpintis praktiškai nebereikia. Stipriausios klinkerio savybės yra atsparumas šalčiui ir itin žemas drėgmės įgeriamumas (geriausių iki 2 %). Keraminės plytos pasižymi analogiškomis savybėmis, tik jų rodikliai kiek prastesni. Abi šios rūšys yra atsparios ugniai.

Darau pats. Kam samdyti darbininkus, jeigu fasadą galime įsirengti ir patys? Tai labai gera idėja, tačiau šis pasirinkimas galioja ne visoms medžiagoms. Draugiškiausios vartotojui yra įvairios dailylenčių rūšys. Tiek medinių, tiek plastikinių, medžio kompozito ar fibrocemento dailylenčių gamintojai stengiasi jas padaryti kuo paprasčiau montuojamas, tad ir neturėdami didelių įgūdžių, fasadą galėsite įsirengti patys.

Pačiam įrengti fasadą iš klinkerio ar keraminių plytelių yra sudėtingiau, tačiau jeigu statybose esate ne naujokas, turite įgūdžių, tikėtina, kad susitvarkysite. Be to, tokio tipo įrengimas nėra šaudymas užsimerkus – naudingą ir prieinamą informaciją apie įrengimą siūlo tiek plytelių, tiek pagalbinių medžiagų gamintojai bei platintojai, jos galite rasti ir internete. Tad prieš priimant šį sprendimą, reikėtų gerai įvertinti savo paties galimybes.

Apie tinką to pasakyti negalima.Čia pirmiausiai reikėtų savęs paklausti, kuo dirbate ir jei jūsų darbas nėra susijęs su fasadų įrengimu ar tiksliau, tinkavimu, geriau atiduoti tai į profesionalų rankas. Gero tinkuoto fasado paslaptis ir yra tinkamas įrengimas. Kita vertus čia užduotis yra dviguba – ne tik nutinkuoti techniškai gerai, tačiau ir estetiškai. Nors pirmasis variantas gali pavykti daugeliui, suderinti jį su antruoju yra sunku ir reikalauja įgūdžių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.

Betono plyšiai: kaip su jais susidoroti

Plyšių remontas yra itin svarbus, siekiant atkurti įtrūkusio betono konstrukcijos funkcionalumą ir veiksmingumą eksploatacijos metu. Planuojant ir vykdant tokius remonto darbus ypač svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tačiau šiuo klausimu inžinieriams trūksta išsamių gairių. Straipsnyje apžvelgiamos skirtingos betono plyšių remonto medžiagos ir paaiškinami remonto medžiagų pasirinkimą lemiantys veiksniai.

Reikšmingas pastato aksesuaras – balkonas

Balkonas visuomet buvo vienas svarbiausių architektūrinių elementų, suteikiančių pastatui išskirtinumo ir kuriančių savitą atmosferą, kartais net būdingą ne tik pačiam objektui, bet ir rajonui ar net visam miestui. Balkonas turi galią pakeisti namo ar buto nuotaiką – suteikti autentikos arba, priešingai, sugadinti puikų estetinį vaizdą. Šis pastato aksesuaras yra toks reikšmingas, kad geba formuoti objekto veidą, o šis – daryti įtaką visuomenei.

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?