Dekoratyviniai tinkai fasadui: pagrindinės jų savybės

 (5)
Fasado tinkavimas atrodo vienas paprasčiausių būdų pernelyg neapkraunant namo fasado suteikti jam išvaizdą. Tačiau dekoratyvinių tinkų pasaulis pilnas pasirinkimų ir rūšių, todėl prieš imantis darbų, naudinga žinoti kiekvienos jų savybes.
Dekoratyviniai tinkai fasadui: pagrindinės jų savybės
© Shutterstock nuotr.

Dekoratyvinius tinkus priimtina skirstyti pagal cheminę sudėtį.

Akriliniai tinkai. Tai polimerų – akrilatų pagrindu gaminami dispersiniai tinkai. Didžiausi jų privalumai yra prastas drėgmės įgeriamumas, įvairi ir plati spalvinė gama ir, žinoma, kaina. Tačiau šis tinkas turi ir trūkumų - greičiau užsiteršia bei tinka ne ant visų fasadų. Tarkime, tiems fasadams, kurie buvo šiltinti akmens vata, geriau rinktis kitą sprendimą. Parduodami kibiruose, šlapios konsistencijos.

Mineraliniai tinkai. Seniausi ir geriausiai žinomi iš dekoratyvinių tinkų. Jie parduodami kaip sausi milteliai, jų rišiklis – cementas. Tokių tinkų privalumai yra žema kaina (dažniausiai pati pigiausia iš visų rūšių), tačiau toks tinkas ilgiau džiūsta, taip pat jį įrengti trunka ilgiau, kadangi tokie tinkai paprastai dar uždažomi fasado dažais.

Silikoniniai tinkai. polimerų pagrindu gaminamas tinkas (sudaro silikono dervos ir akrilatai). Vienas didžiausių privalumų yra tokio tinko ilgaamžiškumas dėl savo elastingumo - dėl šios savybės jis gali atlaikyti daugiau sezonų. Taip pat toks fasadas lėčiau užsiteršia. Gerai praleidžia vandens garus, todėl puikus sprendimas akmens vata šiltintiems fasadams. Tuo pat metu, toks tinkas prasčiau įgeria vandenį. Tačiau kaip ir visi produktai, šis turi ir trūkumų: aukštesnė kaina (toks tinkas vidutiniškai yra brangiausias) ir siauresnė nei kai kurių kitų rūšių spalvinė gama. Taip pat tokio tinko padengimas reikalauja įgudusios rankos.

Siloksaniniai tinkai. Polimerų – akrilatų pagrindu gaminamas tinkas su siloksano derva ir kalio silikatais. Pasižymi puikiomis vandens atstūmimo savybėmis, tačiau prastai praleidžia vandens garus, be to, turi gana siaurą spalvinę gamą. Parduodami šlapi - kibiruose.

Silikatiniai tinkai. Šių kalio silikatų pagrindu gaminamų tinkų privalumai yra geras garų pralaidumas, stiprumas, tokiu tinkai tampa sistemų su aukštais priešgaisriniais reikalavimais dalimi. Tačiau tokie tinka gerai praleidžia vandenį, nėra elastingi ir pasižymi siauresne spalvine gama. Lyginant su visų rūšių tinkais yra vidutiniškai brangūs.

Kriterijai.

Svarbiausia, kad pasirinktas tinkas būtų ilgaamžis ir tiktų jūsų pasirinktai sistemai. Daug lemia tai, ar fasadas šiltintas - tokiu atveju reikėtų rinktis elastingesnį tinką.Neretai fasadams, šiltintiems polistirolu, pasirenkami akriliniai, akmens vata - silikoniniai tinkai. Atkreipkite dėmesį į tinko spalvos atsparumą UV spinduliuotei.

Produkcijos gamintojas irgi yra svarbu. Patyrę ir ilgai rinkoje esantys gamintojai yra nelinkę rizikuoti savo vardu, todėl stengiasi pasiūlyti itin kokybiškus produktus. Savo savybėmis gali skirtis ne tik tos pačios rūšies tinkai, pagaminti skirtingų gamintojų - netgi tas tinkas, standartiškai pasižymintis prastesnėmis savybėmis, gero gamintojo asortimente gali būti efektyvesnis už pranašesnių rūšių tinkus.

Kas yra samanėlė ir lietutis? Tai šnekamojoje kalboje paplitę dviejų tinko sudaromų faktūrų pavadinimai. Skirtumas slypi tinko grūdelių formoje, tad pardavėjai kartais nurodo, kokį raštą galima išgauti. Lietutis sudaro raižytą, tarsi kiek nubėgusią paviršiaus faktūrą, o samanėlė pasižymi vienodu krypties neturinčiu paviršiumi. Raštas su kryptimi (lietutis) vizualiai gali ištempti namo proporcijas - jis gali atrodyti aukštesnis ar ilgesnis. Tinko rašto stambumas būna nuo 1 mm iki 5-6 mm.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Kokią tvorą rinktis – medinę ar vinilo?

Natūrali mediena ilgą laiką buvo viena mėgstamiausių tvorų medžiagų, norint sukurti privačią nuosavą aplinką. Tačiau rinkoje paskutiniu metu joms intensyviai tenka kovoti su PVC (polivinilchlorido) tvoromis, kurios, anot prekybininkų, niekada neblunka, nepūva ir jų niekada nereikia keisti. Tad šiame tekste palyginsime medinių ir vinilo tvorų pliusus bei minusus.

Kur dėti statybines atliekas?

Seni trobesiai ar pamatai nugriauti, o kieme pilna nuolaužų ir statybinių atliekų. Galbūt dalį jų galima panaudoti dekoruojant aplinką prie namų – pavyzdžiui, iš didelių lauko akmenų sukurti akmenų sodą. Tačiau kur dėti likusias atliekas ir šiukšles?

5 dažnai pasitaikančios trinkelių klojimo klaidos

Pati pirma klaida, kuri yra susijusi su trinkelių klojimu, dažnai pasitaiko dar pasiruošimo etape, kai yra nepagalvojama apie ilgalaikį planą. Kiekvienas grindinys gali atrodyti gražiai pirmuosius kelis mėnesius ar netgi metus, tačiau trinkelių klojimo klaidos paprastai išryškėja gerokai vėliau. Kad išvaizdžia ir kokybiška danga galima būtų džiaugtis dešimtmečius, reikia vengti šių 5 klaidų.

Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Keletas patarimų, kaip paruošti medinį fasadą dažymui

Nuosavas medinis namas arba vasarnamis turi ir pliusų, ir minusų. Mediena – natūrali, šilta bei jauki statybinė medžiaga, tačiau kartu ji – neatspari aplinkos veiksniams (UV spinduliams, drėgmei, temperatūros šuoliams), tad tokiam namo fasadui yra reikalinga papildoma priežiūra. Tiems, kurie nusprendė atnaujinti medines savo namo dailylentes, pateikiame keletą patarimų.

Drenažo sistema: svarbiausi įsirengimo aspektai

Namui, kuris yra aukštai esančio gruntinio vandens zonoje, drenažas yra būtinas, nes toks vanduo gali sukelti ne vieną problemą. Jis ne tik po kiekvieno lietaus užtvindo nuosavo sklypo takelius, sukelia vejos ligas, bet ir daro neigiamą poveikį namo rūsiui bei gadina jo pamatus. Šiame tekste aptarsime kelis svarbius drenažo įsirengimo aspektus.

Ko nesuteikia sandarusis šiltinimas?

Tie, kas perskaitė ar perklausė mano straipsnius ir reportažus, greičiausiai jau įsitikino, kad pastato šiltinimo esmė yra sandarumas, suderintas su racionalia varža.

Granito stalviršiai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Granito stalviršiai be jokios abejonės yra išvaizdūs stalviršiai. Taip pat labai patrauklus yra ir jų pasirinkimas – galima rinktis iš įvairių granito atspalvių bei raštų. Tačiau bet koks natūralus akmuo interjere turi ir pliusų, ir minusų. Šiame tekste aptarsime svarbiausius granito stalviršių privalumus bei trūkumus.

Medinės terasos priežiūra žiemą: kaip tinkamai ją valyti

Nors pagrindiniais terasos priežiūros bei atnaujinimo darbais yra užsiimama pavasarį, tačiau kartais iškritęs didesnis sniego sluoksnis ar ryškesni temperatūros svyravimai ima neraminti. Kyla klausimas: ar sniegas nepakenks terasos grindims? Kad pavasario laukti būti ramiau – galima imtis kelių terasos priežiūros būdų.

Būsto dalis, kuri pirmoji pasitiks svečius ne tik per Kalėdas

„Mano namai – mano tvirtovė“ – toks požiūris į būstą būdingas daugeliui lietuvių. Dėl to daugiau savininkų turintis pastatas dažnai primena kelių skirtingų tvirtovių lipdinį. Tačiau šis požiūris kinta, mat vis dažniau pradedame galvoti ne tik apie nuosavybės atsitvėrimą, bet ir estetiką, architektūros vientisumą, kurį ryškiausiai reprezentuoja pastato įėjimas.