Ąžuolo mediena. Pagrindinės medienos savybės bei charakteristikos

 (2)
Pasaulyje yra daug ir įvairių aukštų, tvirtų bei išvaizdžių medžių, tačiau dažno lietuvio favoritas yra puikiai pažįstamas ąžuolas. Nuo pagonių laikų dar nedingusi baiminga pagarba šiam medžiui mūsų požiūrį veikia ir šiandien, pavyzdžiui, vardą Ąžuolas suteikus sūnui, tikimasi, kad jis augs tvirtas ir teisingas. Tiesa, šiandien į daug ką taip pat žiūrime paprasčiau ir racionaliau.
© Shutterstock nuotr.

Bendrai apie ąžuolą

Ąžuolas visuomet buvo siejamas su jėga, stiprybe, sveikata. Pats medis taip pat atrodo didingai, išdidžiai. Lietuvoje auga dvi savaiminės rūšys - paprastasis ąžuolas (Quercus robur) ir bekotis ąžuolas (Quercus petraea) bei keletas introdukuotų rūšių.

Ąžuolo mediena tvirta, sunki, atspari drėgmei, puviniui ir įvairiems grybeliniams susirgimams.
Mediena gražios struktūros, spalva – ruda ar gelsvai ruda. Kuo senesnis medis, tuo gilesnė, sodresnė, rafinuotesnė bei turtingesnė medienos spalva.

Ąžuolai – ilgamečiai medžiai, 100 metų ir daugiau – normalus gyvavimo amžius. Aukštis – apie 30 m., diametras – 1,2 -1,8 m. Miške augančių ąžuolų kamienas būna net iki 15 m. aukščio nešakotas. Tankis: apie 700 kg/kub. m. Kietumas: 3,7-3,9 pagal Brinelį.

Aplinkos sąlygų įtaka ąžuolo medienai

Lyginant įvairią medieną, galima daryti išvadą – kuo prastesnėmis sąlygomis augo medis, tuo vertingesnė jo mediena. Štai todėl labiausiai vertinama iš atšiaurių kraštų gaunama ąžuolo mediena.

Ąžuolo, kuris augo smėlingame dirvožemyje, žievė bus stora, tamsi, o mediena – šviesios šiaudų spalvos. Mediena labai kieta, neelastinga. Jei ąžuolas išaugo netoli vandens, pavyzdžiui, ant upės, ežero kranto, pelkingoje vietoje, tokia mediena vadinama švinine, geležine. Tokie ąžuolai išsiskiria tiesiu kamienu ir tankia lapija. Žievė kieta, dėmėta, šviesiai pilka, su melsvu atspalviu. Mediena turi rožinį atspalvį, plačias rieves. Medienos elastingumas labai geras, tačiau džiovinant dažnai skyla. Neįprastai sunki mediena.

Taigi, pagrindiniai skirtumai tarp smėlingoje bei drėgnoje vietovėje augusių ąžuolų – kietumas, sunkumas ir elastingumas. Ąžuolai, augę tarpinėje aplinkoje – nei smėlingoje giraitėje, nei prie pelkėtų vietų, – yra vidutiniškai elastingi, žievė rudai pilka, dažnai drevėti, sausomis viršūnėmis.

Ąžuolo mediena. Pagrindinės medienos savybės bei charakteristikos
© Shutterstock nuotr.

Ąžuolo medienos panaudojimas

Vasarinė ąžuolo mediena plačiai naudojama statybose, o tai, jog ji labai atspari drėgmei, lemia ir platų naudojimą gaminiuose, kurie turės sąlytį su vandeniu. Tinka ir suvenyrų gamybai. Žieminė ąžuolo mediena naudojama dailidžių, baldžių darbe, taip pat iš jos gaminamas parketas.

Ąžuolinės malkos yra labai vertinamos dėl savo kaitrumo - jos priklauso pirmai kaitrumo grupei, kas reiškia, kad jos užima mažiau tūrio, tačiau atiduoda daugiau kaitros. Vis dėlto turint omenyje išskirtines tokios medienos savybes, nėra racionalu gerą ąžuolo medieną naudoti malkoms, nebent deginti likučius, likusius nuo kitų gaminių gamybos arba ne tokios geros kokybės medžius.

Ąžuolo medienos apdirbimas

Džiovinti ąžuolo medieną reikia natūraliai. Naudojant bet kokį proceso pagreitinimą, rizikuojate sugadinti medieną dėl atsiradusių įtrūkimų.

Geriausias ąžuolo medienos paruošimas dekoratyviniams gaminiams – visų pirma mirkymas (juodinimas) kelerius metus vandenyje. Ąžuolo mediena tampa tamsiai violetinė, šilko švelnumo. Kietumas tik padidėja, nors padidėja ir medienos trapumas.

Prieš apdirbdami ąžuolo medieną, prisiminkite, jog spiritinių lakų naudoti nevertėtų, be to lakas nepagelbės dėl didelio ąžuolo porėtumo. Vinims ar varžtams įsukti rekomenduojama pragręžti skyles, nes įkalti į kietą medieną, jos neįskeliant, tiesiog neįmanoma. Klijuotinės detalės iš ąžuolo medienos laikosi puikiai.

Ąžuolo medienai netinka aliejus – susidaro negražios dėmės. Dažyti taip pat nėra reikalo, nes mediena savaime yra gražios tekstūros, įvairių raštų bei spalvos. Geriausia gaminį padengti plonu greitai džiūstančio permatomo lako sluoksniu.

Statybos darbuose geriausia naudoti ąžuolo medieną didelėmis, plačiomis rievėmis. Ši mediena pasižymi dideliu atsparumu nusidėvėjimui, nudilimui. Baldams, suvenyrams, medinėms skulptūroms ir tekintiems dirbiniams labiau tiks lengvesnė ir kiek minkštesnė mediena siauromis metinėmis rievėmis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Karšto vandens kubilai: kaip išsirinkti? (3)

Karšto vandens kubilo teikiamais malonumais smagu džiaugtis tiek vasarą, tiek žiemą. Šie kubilai ilgą laiką buvo laikomi daugiau kaimo turizmo sodybų atributu, bet šiandien jie vis dažniau atranda sau vietą ir individualių namų bei sodybų kiemuose. Tiems, kuriuos domina karšto vandens kubilo pirkimas, pristatome pagrindines kubilų rūšis.

Populiariausios tvoros: privalumai ir trūkumai (20)

Paprastai rinkdamiesi tvorą žmonės ieško varianto, kuris vienu metu atliktų kelias funkcijas ir nereikalautų daug priežiūros. Optimaliausia tvora turėtų atlikti tiek praktinę – apsauginę funkciją, tiek estetinę – darniai derėti su aplinka bei architektūra. Šiandien populiariausiomis yra laikomos šios tvoros: medinės, segmentinės, metalinės ir tvoralenčių. Paklausėme specialistų, kokie yra didžiausi populiarių tvorų privalumai bei trūkumai.

Krūmapjovė: ką reikia žinoti apie šį įrankį? (3)

Krūmapjovė – būtinas gražiai įrengtos sodybos priežiūros įrankis. Pristatome kelis praktiškus patarimus, kaip išsirinkti ir kaip dirbti šiuo įrankiu.

Medienos puvimas: kaip jį sustabdyti? (2)

Puvimas – parazituojančio grybelio keliama grėsmė medienos kokybei. Pūvanti mediena keičia spalvą, jos masė ir tūris mažėja, o mechaninės savybės silpnėja. Galų gale mediena visiškai suyra.Tad ką reikia žinoti apie puvimą bei kaip medieną apsaugoti nuo jo?

Medinės terasos atnaujinimas: ką reikia žinoti? (1)

Vasarai įsibėgėjus, terasų savininkai jau gali džiaugtis jaukiais pasisėdėjimais šiose medinėse konstrukcijose. Terasos pagamintos iš medienos, paprastai džiugina savo natūralia bei šilta išvaizda, tačiau saulei ryškiau pašvietus, kartais išryškėja jų nublukusios, dėmėtos arba pilką atspalvį įgavusios lentos, kurios tikrai nedžiugina. Kad galima būtų ilgai džiaugtis patrauklia bei funkcionalia medine terasa, būtina ją prižiūrėti ir atnaujinti.

Medinė terasa: kaip ją atnaujinti? (5)

Medinė terasa – natūrali, šilta bei jauki laisvalaikio leidimui skirta vieta. Nors medinė danga tokiose poilsio konstrukcijose dažniausiais yra apdorota bei impregnuota, tačiau visiškai nuo aplinkos sąlygų ji nėra apsaugota. Tai reiškia, kad laikui bėgant ji gali pradėti tamsėti, trupėti ir net pūti. Kad medinė terasa tarnautų ilgiau ir išliktų estetiškai patraukli, rekomenduojama ją atnaujinti kas keletą metų.

Svajonių terasa: kokias statybines medžiagas pasirinkti? (2)

Atsišliejusi į individualų namą ar sodybos namelį, lauko terasa yra ne tik mėgstama pasibuvimų vieta, bet ir objektas, suteikiantis nuosavybei papildomos vertės. Nusprendusiems įsirengti terasą, svarbiausia yra apsispręsti dėl statybinių medžiagų. Pristatome terasoms skirtų medžiagų pliusus bei minusus.

Terasa: nuo ko pradėti? (14)

Prasidėjus pavasariui vis dažniau imama galvoti apie savo sodo, kiemo gražinimą. Pradedama užsiimti įvairiais pavasariniais aplinkos tvarkymo darbais. Kasdien vis šviesesnės ir šiltesnės dienos priverčia pagalvoti ir apie vasaros pradžią, kai ypatingai gera laisvą laiką leisti lauke, kvėpuojant grynu oru. Terasa – funkcionali konstrukcija, kuri namo eksterjerui suteikia papildomo žavesio. Tad nuo ko derėtų pradėti, pradedant užsiimti terasos įrengimo darbais?

5 klaidos, kurių reikia vengti įrenginėjant namo fasado apdailą (8)

Namo fasadas – labiausiai atmosferos ir jos pokyčių veikiama namo dalis, kuri ne tik estetiškai yra labai svarbi, bet ir atliekanti apsauginę funkciją. Ruošiantis įsirengti arba tvarkyti namo fasadą, patariama vengti 5 dažnai pasitaikančių klaidų.

Trinkelės: ką reikia žinoti apie šią dangą (15)

Trinkelės - populiari danga, kuri pasižymi ilgaamžiškumu ir patvarumu. Ši danga yra skirta takų, aikštelių, įvažiavimų, gatvių, šaligatvių, laiptų, gyvenamųjų namų kiemų ir sodų takelių, transporto stovėjimo aikštelių grindimui. Sušilus orams vis daugiau individualių namų savininkų pradeda galvoti apie reikalingus kiemo aplinkos darbus, pavasaris - geras metas pradėti užsiimti grindinio klojimu. Tad ką reikia žinoti apie trinkeles?