Ąžuolo mediena. Pagrindinės medienos savybės bei charakteristikos

 (2)
Pasaulyje yra daug ir įvairių aukštų, tvirtų bei išvaizdžių medžių, tačiau dažno lietuvio favoritas yra puikiai pažįstamas ąžuolas. Nuo pagonių laikų dar nedingusi baiminga pagarba šiam medžiui mūsų požiūrį veikia ir šiandien, pavyzdžiui, vardą Ąžuolas suteikus sūnui, tikimasi, kad jis augs tvirtas ir teisingas. Tiesa, šiandien į daug ką taip pat žiūrime paprasčiau ir racionaliau.
© Shutterstock nuotr.

Bendrai apie ąžuolą

Ąžuolas visuomet buvo siejamas su jėga, stiprybe, sveikata. Pats medis taip pat atrodo didingai, išdidžiai. Lietuvoje auga dvi savaiminės rūšys - paprastasis ąžuolas (Quercus robur) ir bekotis ąžuolas (Quercus petraea) bei keletas introdukuotų rūšių.

Ąžuolo mediena tvirta, sunki, atspari drėgmei, puviniui ir įvairiems grybeliniams susirgimams.
Mediena gražios struktūros, spalva – ruda ar gelsvai ruda. Kuo senesnis medis, tuo gilesnė, sodresnė, rafinuotesnė bei turtingesnė medienos spalva.

Ąžuolai – ilgamečiai medžiai, 100 metų ir daugiau – normalus gyvavimo amžius. Aukštis – apie 30 m., diametras – 1,2 -1,8 m. Miške augančių ąžuolų kamienas būna net iki 15 m. aukščio nešakotas. Tankis: apie 700 kg/kub. m. Kietumas: 3,7-3,9 pagal Brinelį.

Aplinkos sąlygų įtaka ąžuolo medienai

Lyginant įvairią medieną, galima daryti išvadą – kuo prastesnėmis sąlygomis augo medis, tuo vertingesnė jo mediena. Štai todėl labiausiai vertinama iš atšiaurių kraštų gaunama ąžuolo mediena.

Ąžuolo, kuris augo smėlingame dirvožemyje, žievė bus stora, tamsi, o mediena – šviesios šiaudų spalvos. Mediena labai kieta, neelastinga. Jei ąžuolas išaugo netoli vandens, pavyzdžiui, ant upės, ežero kranto, pelkingoje vietoje, tokia mediena vadinama švinine, geležine. Tokie ąžuolai išsiskiria tiesiu kamienu ir tankia lapija. Žievė kieta, dėmėta, šviesiai pilka, su melsvu atspalviu. Mediena turi rožinį atspalvį, plačias rieves. Medienos elastingumas labai geras, tačiau džiovinant dažnai skyla. Neįprastai sunki mediena.

Taigi, pagrindiniai skirtumai tarp smėlingoje bei drėgnoje vietovėje augusių ąžuolų – kietumas, sunkumas ir elastingumas. Ąžuolai, augę tarpinėje aplinkoje – nei smėlingoje giraitėje, nei prie pelkėtų vietų, – yra vidutiniškai elastingi, žievė rudai pilka, dažnai drevėti, sausomis viršūnėmis.

Ąžuolo mediena. Pagrindinės medienos savybės bei charakteristikos
© Shutterstock nuotr.

Ąžuolo medienos panaudojimas

Vasarinė ąžuolo mediena plačiai naudojama statybose, o tai, jog ji labai atspari drėgmei, lemia ir platų naudojimą gaminiuose, kurie turės sąlytį su vandeniu. Tinka ir suvenyrų gamybai. Žieminė ąžuolo mediena naudojama dailidžių, baldžių darbe, taip pat iš jos gaminamas parketas.

Ąžuolinės malkos yra labai vertinamos dėl savo kaitrumo - jos priklauso pirmai kaitrumo grupei, kas reiškia, kad jos užima mažiau tūrio, tačiau atiduoda daugiau kaitros. Vis dėlto turint omenyje išskirtines tokios medienos savybes, nėra racionalu gerą ąžuolo medieną naudoti malkoms, nebent deginti likučius, likusius nuo kitų gaminių gamybos arba ne tokios geros kokybės medžius.

Ąžuolo medienos apdirbimas

Džiovinti ąžuolo medieną reikia natūraliai. Naudojant bet kokį proceso pagreitinimą, rizikuojate sugadinti medieną dėl atsiradusių įtrūkimų.

Geriausias ąžuolo medienos paruošimas dekoratyviniams gaminiams – visų pirma mirkymas (juodinimas) kelerius metus vandenyje. Ąžuolo mediena tampa tamsiai violetinė, šilko švelnumo. Kietumas tik padidėja, nors padidėja ir medienos trapumas.

Prieš apdirbdami ąžuolo medieną, prisiminkite, jog spiritinių lakų naudoti nevertėtų, be to lakas nepagelbės dėl didelio ąžuolo porėtumo. Vinims ar varžtams įsukti rekomenduojama pragręžti skyles, nes įkalti į kietą medieną, jos neįskeliant, tiesiog neįmanoma. Klijuotinės detalės iš ąžuolo medienos laikosi puikiai.

Ąžuolo medienai netinka aliejus – susidaro negražios dėmės. Dažyti taip pat nėra reikalo, nes mediena savaime yra gražios tekstūros, įvairių raštų bei spalvos. Geriausia gaminį padengti plonu greitai džiūstančio permatomo lako sluoksniu.

Statybos darbuose geriausia naudoti ąžuolo medieną didelėmis, plačiomis rievėmis. Ši mediena pasižymi dideliu atsparumu nusidėvėjimui, nudilimui. Baldams, suvenyrams, medinėms skulptūroms ir tekintiems dirbiniams labiau tiks lengvesnė ir kiek minkštesnė mediena siauromis metinėmis rievėmis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išorės apdaila

Lietvamzdžių ir vandens latakų valymo ypatybės

Lietaus nuvedimo sistema yra skirta surinkti lietaus vandenį ir jį nukreipti reikalinga kryptimi. Tačiau šiai sistemai užsikimšus, ištirpusio sniego ar lietaus vanduo pradeda bėgti tiesiai per sienas, darydamas žalą namo konstrukcijai, medinėms bei metalinėms jos dalims. Taip pat dėl užsikimšusio lietvamzdžio gali būti užtvindytas rūsys. Kad to galima būtų išvengti, lietaus nuvedimo sistemą reikia tinkamai prižiūrėti ir valyti.

Pagrindiniai žingsniai, kaip paruošti vasarnamį žiemai (1)

Pasibaigus šiltajam sezonui vasarnamių durys ir langai yra sandariai uždaromi ir paprastai taip paliekami iki kito sezono. Tačiau, kad pavasarį namelyje nerastumėte nemalonių staigmenų (trūkusių vandentiekio vamzdžių, užlietų patalpų, nemalonaus priplėkusio oro), reikia jį tinkamai paruošti žiemai.

Plastikinės fasado dailylentės: pliusai bei minusai

Namo fasado dengimo būdų yra iš tiesų nemažai. Dailylentės – vienas iš jų. Individualių namų savininkai gali rinktis iš medinių bei plastikinių dailylenčių. Apie medinių dailylenčių privalumus bei trūkumus rašėme visai neseniai, tad šioje publikacijoje aptarsime plastikinių dailylenčių ypatumus.

Kokie yra medinių lauko dailylenčių privalumai bei trūkumai? (1)

Medinės dailylentės yra seniausia dailylenčių rūšis, kuri ir šiandien yra populiarus pasirinkimas namo fasado apdailai. Dailylenčių populiarumas yra siejamas su natūralia ir ekologiška jų išvaizda. Jos daugiausiai yra naudojamos privačių namų pilnam arba daliniam apkalimui. Paklausėm specialistų, ką reikėtų žinoti apie šią fasado apdailos rūšį.

Klinkerio plytelių fasadas: pliusai ir minusai (2)

Renkantis lauko sienų apdailą, svarbu atsižvelgti tiek į medžiagos funkcines savybes (atsparumą, tvirtumą), tiek į estetines, juk norime, kad namo išvaizda bylotų apie gerą savininkų skonį. Klinkerinės plytelės – pasižymi ilgaamžiškumu bei išskirtine išvaizda, tačiau, kaip ir bet kuri kita sienų apdailos medžiaga, šios plytelės turi savų trūkumų. Tad kokie yra klinkerio plytelių pliusai bei minusai?

Kaip įveikti sergančio pastato sindromą?

Įvairių tyrimų duomenimis, dauguma žmonių apie 80 proc. paros laiko praleidžia uždarose patalpose – pastatuose, kuriuose gyvena ir dirba. Šis skaičius dar labiau padidėja atvėsus orams. Šaltuoju sezonu žmogus kone visą parą gyvena veikiamas patalpų mikroklimato, kuris, deja, ne visuomet palankus sveikatai.

Karšto vandens kubilai: kaip išsirinkti? (3)

Karšto vandens kubilo teikiamais malonumais smagu džiaugtis tiek vasarą, tiek žiemą. Šie kubilai ilgą laiką buvo laikomi daugiau kaimo turizmo sodybų atributu, bet šiandien jie vis dažniau atranda sau vietą ir individualių namų bei sodybų kiemuose. Tiems, kuriuos domina karšto vandens kubilo pirkimas, pristatome pagrindines kubilų rūšis.

Populiariausios tvoros: privalumai ir trūkumai (20)

Paprastai rinkdamiesi tvorą žmonės ieško varianto, kuris vienu metu atliktų kelias funkcijas ir nereikalautų daug priežiūros. Optimaliausia tvora turėtų atlikti tiek praktinę – apsauginę funkciją, tiek estetinę – darniai derėti su aplinka bei architektūra. Šiandien populiariausiomis yra laikomos šios tvoros: medinės, segmentinės, metalinės ir tvoralenčių. Paklausėme specialistų, kokie yra didžiausi populiarių tvorų privalumai bei trūkumai.

Krūmapjovė: ką reikia žinoti apie šį įrankį? (3)

Krūmapjovė – būtinas gražiai įrengtos sodybos priežiūros įrankis. Pristatome kelis praktiškus patarimus, kaip išsirinkti ir kaip dirbti šiuo įrankiu.

Medienos puvimas: kaip jį sustabdyti? (2)

Puvimas – parazituojančio grybelio keliama grėsmė medienos kokybei. Pūvanti mediena keičia spalvą, jos masė ir tūris mažėja, o mechaninės savybės silpnėja. Galų gale mediena visiškai suyra.Tad ką reikia žinoti apie puvimą bei kaip medieną apsaugoti nuo jo?